690-299-277
Celem kontroli podatkowej jest sprawdzenie, czy kontrolowani wywiązują się z obowiązków wynikających z przepisów prawa podatkowego.
Procedurę kontroli szczegółowo opisują przepisy ustawy Ordynacja podatkowa.
Kontrola może dotyczyć zagadnień związanych z jednym podatkiem, np. VAT albo też kilku różnych jak wywiązywanie się z obowiązków płatnika (PIT-4) i obowiązków rozliczenia w podatku dochodowym (PIT lub CIT).
W toku kontroli na kontrolowanym przedsiębiorcy ciąży szereg obowiązków ale i uprawnień.
W roku na rok kontrole są przeprowadzane w sposób coraz bardziej sprawny i dotyczą coraz to większej ingerencji w prowadzenie przedsiębiorstwa.
Kontrola zazwyczaj jest mocno absorbująca czasowo jeśli chodzi o konieczność przygotowania dokumentów do kontroli oraz uczestnictwo w czynnościach kontrolnych. Nierzadko dokonuje się wówczas przesłuchań pracowników i kontrahentów przedsiębiorcy a ustalenia dokonane w toku kontroli najczęściej później są już bardzo trudne do podważenia w toku dalszych postępowań podatkowych.
Z uwagi na trudne do odwrócenia konsekwencje ustaleń kontroli podatkowych szczególnie istotne jest aby przedsiębiorca od początku kontroli aktywnie uczestniczył we wszystkich czynnościach podejmowanych przez kontrolujących.
Jako specjaliści, z wieloletnim doświadczeniem w uczestnictwie w różnych formach kontroli oferujemy pomoc prawną polegającą na: